dobrodošli!

kratki uvod u shiatsu

  • Shiatsu (Shi – prst; Atsu – pritisak) je vrsta terapije koja potječe iz Japana. Službena definicija japanskog Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi glasi: Shiatsu terapija je oblik manipulacije koji se primjenjuje palčevima, prstima i dlanovima, bez upotrebe bilo kakvog instrumenta, mehaničkog ili drugog, kako bi se izvršio pritisak na ljudsku kožu, ispravila unutarnja neravnoteža, promicalo i održavalo zdravlje te liječile određene bolesti.

    Shizuto Masunaga, Shiatsu praktičar i psiholog, objašnjava da je svrha Shiatsu terapije iscjeljivanje ljudi kroz rad na prirodnoj životnoj energiji (Qi), s ciljem uravnoteženja bilo kakvog unutarnjeg poremećaja protoka energije i stabilizacije funkcioniranja tijela.

    Za mene – kao psihologinju i plesnu umjetnicu školovanu uglavnom u somatskim praksama – Shiatsu je bio karika koja je nedostajala; ona između uma i tijela.

    Kroz svoje osobno i profesionalno iskustvo naučila sam da se ljudski duh, tijelo i um neprestano mijenjaju te da čine jedinstvo sveprisutne životne energije – one koju Shiatsu njeguje.

    Nadam se da ovo ne govorim prerano, no volim naglasiti da, iako se smirivanje i opuštanje često doživljavaju tijekom i nakon Shiatsu tretmana, Shiatsu nije masaža koja se pruža isključivo radi opuštanja i užitka.

    Radije, Shiatsu je terapija koja se temelji na opsežnoj, složenoj i sustavnoj teoriji Tradicionalne kineske medicine (TCM), kao i na iskustvu, istraživanjima i znanju stečenom kroz cjeloživotni rad velikih praktičara i majistora poput Masunage.

    Često se ove istočnjačke prakse na Zapadu doživljavaju kao arbitrarne i nasumične. Međutim, TCM je – baš kao i zapadna medicina – empirijska i znanstvena.

    U svojoj knjizi Dragon Rises, Red Bird Flies američki psihijatar, praktičar kineske medicine i osnivač Koledža za orijentalnu medicinu "Dragon Rises", dr. Leon Hammer, elaborira sličnosti i razlike između TCM-a i prakse zapadne medicine. Pritom dr. Hammer ističe nešto doista važno.

    On navodi da razlika između istočne i zapadne medicine nije samo u tome što se potonja fokusira na liječenje simptoma, a prethodna na traženje i liječenje uzroka, već i u načinu na koji se postavljaju dijagnoze.

    U TCM-u i Shiatsu pristupu, razumijevanje problema klijenta i određivanje tijeka tretmana temelji se na kombinaciji teorijskog znanja, osobnog i profesionalnog iskustva (da, puno toga isprobamo na sebi 🙂), dubinskog ispitivanja i aktivnog slušanja klijenta, promatranja te intuicije.

  • U Shiatsu terapiji, za definiranje problema i postavljanje tijeka tretmana, koristimo dubinski intervju s klijentom (trenutna situacija, obitelj, posao, emocionalno stanje, kognitivno stanje, cjelokupni elan...), promatranje svih vidljivih znakova (lice, ton kože, držanje) i dodir (dlanovi, tsubo točke).

    Kao studentima psihologije, usađivano nam je da se oslanjamo isključivo na vlastita zapažanja do kojih dolazimo pomoću instrumenata, mjerenja i znanja za koja se smatra da su empirijski dokazana. Korištenje intuicije – ili čak samo njezino spominjanje – smatralo se neispravnim i iracionalnim.

    S te točke gledišta, zapadnjačka misao i pristup zdravlju uvelike se temelje na instrumentima, mjerenjima i ciljevima, a – nažalost – čini se često i na objektivizaciji pacijenta i bolesti.

    Kada učite Tradicionalnu kinesku medicinu (TCM) ili Shiatsu, učite koristiti slušanje, zapažanje i intuiciju. Time to postaje ravnopravan set alata uz knjige i istraživanja.

    Da me ne shvatite pogrešno – ne tvrdim da psiholozi ili liječnici ne koriste intuiciju i zapažanja, ili da ne slušaju svoje klijente. Znam da to čine. Najbolje kolegice i kolege koje sam upoznala, a s nekima sam i sama prolazila kroz različite faze života, izvrsni su upravo zato što znaju da priručnici i testovi nisu dovoljni.

    Nažalost, to nije dominantna praksa, niti se o tome otvoreno govori u akademskim krugovima.

    Međutim, duboko povezivanje s klijentom i njegovim problemima omogućuje praktičaru – bilo kojeg usmjerenja – da razumije problem i odluči o tijeku procesa tretmana.

    Osobno smatram da, bez obzira na razlike u pristupima, vrlo često treba oboje – i zapadno i istočnjačko. Kao psihologinja i Shiatsu praktičarka, vjerujem da je Shiatsu vrijedna i učinkovita nadopuna terapijama i odlukama naših liječnika i psihoterapeuta.

    Zato vas nikada neću poticati da prestanete s terapijom – bilo psihološkom, bilo medicinskom – jer po mom mišljenju, zapadni i istočni pristupi idu ruku pod ruku i kao takvi – u kombinaciji – mogu učiniti vaš proces promjene stabilnijim i podržavajućim.

    Zato ću vas rado poticati da u svoje razmišljanje o sebi i svom zdravlju uključite cjelovit pristup, onaj koji obuhvaća fizičku, psihološku (emocionalnu i kognitivnu) i duhovnu dimenziju.

  • Svjesno i aktivno sudjelovanje u vlastitim procesima promjene, iscjeljenja ili postizanja dobrobiti ključni su. Stoga je uobičajena praksa – i preporuka – da Shiatsu praktičari dijele svoja zapažanja i prikupljaju informacije zajedno s klijentom, što vas čini aktivnim sudionikom u stvaranju promjene za sebe.

    U svojoj praksi i ja se uvelike oslanjam na teorijsko znanje, informacije dobivene od klijenta kroz razgovor, promatranje i dodir, kao i na vlastito iskustvo i intuiciju – sve u isto vrijeme.

    Obično s vama dijelim ono što sam naučila upravo od vas, i koristeći to znanje, nudim vam korake, alate, vježbe (mentalne i/ili fizičke) koje možete primjenjivati samostalno.

    Također vas od srca pozivam da budete sami sebi mjeritelji, opažači i promatrači. Učinite proces kroz koji prolazite empirijskim – testirajte što se zbiva, odradite “domaću zadaću” i provjerite:
    – stvaraju li vam novostečene informacije i znanja razliku,
    – sviđa li vam se ta razlika,
    – imate li daljnjih očekivanja,
    – kako sve to djeluje na vas,
    – što se događa oko vas...

    Zašto vas potičem da to učinite?
    Zato što ste vi – na kraju dana – sami svoj majstor u vlastitom životu. :)

  • Domaća zadaća je vaš „ponesi kući“ tretman i obično se sastoji od jednostavnih, praktičnih zadataka ili vježbi koje lako možete raditi sami.

    Svrha domaće zadaće je aktivno se uključiti u proces promjene koju želite postići te optimizirati i održati učinak tretmana. Najčešće su prilagođene vama, a gotovo se uvijek temelje na Makko Ho vježbama, tehnikama disanja i/ili korisnim psihološkim metodama.

    Domaće zadaće nisu obavezne niti nužne, no ako se odlučite isprobati ih i raditi, one mogu poboljšati vaš proces, učiniti vas svjesnijima promjene i pomoći vam da preuzmete odgovornost za nju.

    Baš kao što nas u školi uče pisati, pa nam učitelji i učiteljice daju domaću zadaću da ispisujemo retke i retke slova dok ne postanemo vješti i brzi – danas pišemo kad god i što god nam treba.

    Potičem preuzimanje vlasništva nad vlastitim odlukama, osjećajima, mislima i postupcima. Mi vodimo – pitanje je kako i kamo.

  • To je isključivo individualno. Koliko puta ćete dolaziti na tretman ovisi o nekoliko faktora, kao što su priroda izazova ili problema s kojima se suočavate, ili razlog zbog kojeg ste se odlučili na Shiatsu. Također, važno je razmotriti vašu spremnost i odlučnost da se posvetite radu sa sobom, kao i zrelost problema koji se želi riješiti.

    Moje iskustvo pokazuje da to može biti set tretmana u kraćem vremenskom razdoblju, ali također može biti i redoviti periodični dolasci s duljim razmacima između tretmana. Također, moguće je da dođete samo jednom i vratite se tek za godinu dana, ili nikada. Sve opcije su otvorene. Na kraju svakog tretmana, dajem vam svoju preporuku, no konačna odluka je uvijek na vama. :) Zajednički ćemo uskladiti preporuke s vašim životnim okolnostima i mogućnostima.

Moj pristup

je pružiti vam podršku, ne vas mijenjati ili ispravljati na bilo koji način.

Moja namjera je pomoći vam da naučite kako podržavati sami sebe.

Tijekom tretmana

U Shiatsu je uobičajeno da koristimo pritisak prstiju i dlanova na takozvane tsubo točke, da primjenjujemo istezanje ruku i nogu i te razne, ugodne tehnike manipulacije tijelom kako bismo podržali Qi u vašem tijelu da teče i da se uravnoteži.

Uz to, meni je uvijek važno da se osjećate ugodno i opušteno, pa cijeli tretman prilagodim onom što je vašem tijelu ne samo potrebno, već i udobno. Dodir obično smiruje živčani sustav, a to je preduvjet korisnog tretmana.

Razgovor prije tretmana

Ovaj dio naše interakcije pomaže i vama i meni da bolje razumijemo vašu trenutnu životnu fazu i izazove, učinak koji oni imaju na emocionalne, kognitivne, fizičke i društvene aspekte vašeg života. Te, da biramo na što ćemo se fokusirati.

Razgovor nakon tretmana

Kao završnu fazu našeg susreta kratko prolazimo kroz vaše iskustvo tijekom tretmana, jer to dodatno pomaže i vama i meni da mapiramo učinak tretmana i definiramo sljedeće korake.

Sljedeći koraci

Obično nitko ne napušta Shiatsu kod Ivane bez domaće zadaće. :) To najčešće znači praktičan zadatak koji se dogovorimo da biste mogli raditi, a koji vam pomaže da stečene uvide i/ili novonastalo stanje oblikujete i integrirate u nadolazeći period.

svrha

Stoga, krajnja svrha Shiatsu tretmana jest pomoći vam da vi shvatite što je za vas istinito, stvarno i ispravno, te kako sami možete održavati svoj životni pravac ka tome.

The mountains got tired
Of sitting amongst a sleeping audience

And are now stretching their arms
Toward the Roof.

Hafiz

From “The Mountain Got Tired of Sitting”

ovo sam ja

Ivana Rončević
Psihologinja & Shiatsu praktičarka